آموزش نحوه بالانس فلزیاب پالسی

آموزش نحوه بالانس فلزیاب پالسی

فلزیاب پالسی (Pulse Induction Metal Detector) یک نوع فلزیاب است، که برای شناسایی فلزات در زمین به کار می‌رود. این دستگاه با استفاده از سیستم الکترونیک پیشرفته و یک آرایش کارکرد خاص، به تشخیص فلزات در زمین می‌پردازد. در فلزیاب نقطه زن پالسی، یک سیگنال الکتریکی با فرکانس بالا تولید می‌شود و به آنتن داده می‌شود.

آنتن این سیگنال را به زمین فرستاده و در صورت وجود فلز در زمین. سیگنال الکترومغناطیسی از طریق فلز به سمت آنتن بازتاب می‌شود. این سیگنال بازتابی به دستگاه برمی‌گردد و توسط یک سنسور دریافت می‌شود. با تجزیه و تحلیل سیگنال دریافتی، دستگاه تشخیص می‌دهد که آیا فلز در زیر زمین وجود دارد یا خیر.

فلزیاب پالسی برای شناسایی فلزات در اعماق بزرگ و با دقت بالا استفاده می‌شود. این دستگاه به دلیل داشتن نرخ پالس بالا، قابلیت شناسایی فلزاتی را که با فرکانس پایین تری کار می‌کنند، ندارد. همچنین، فلزیاب بوقی به دلیل قابلیت شناسایی فلزات در شرایط خاصی مانند زیر آب و خاک‌های مختلف، در صنایع مختلفی از جمله صنایع معدنی، ساختمانی و حفاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عملکرد فلزیاب پالسی

فلزیاب پالسی (Pulse Induction Metal Detector) با استفاده از یک سیگنال الکتریکی با فرکانس بالا که به صورت پالس ارسال می‌شود، به شناسایی فلزات در زمین کمک می‌کند. عملکرد این دستگاه به صورت زیر است:

 1. تولید سیگنال الکتریکی با فرکانس بالا: در ابتدا، یک سیگنال الکتریکی با فرکانس بالا تولید می‌شود.
 2. ارسال سیگنال به آنتن: سیگنال پالسی به آنتن دستگاه فرستاده می‌شود. آنتن این سیگنال را به زمین فرستاده و در صورت وجود فلز در زمین. سیگنال الکترومغناطیسی از طریق فلز به سمت آنتن بازتاب می‌شود.
 3. دریافت سیگنال بازتابی: سیگنال بازتابی به دستگاه برمی‌گردد و توسط یک سنسور دریافت می‌شود.
 4. تحلیل سیگنال: دستگاه با تحلیل سیگنال دریافتی، تشخیص می‌دهد که آیا فلز در زیر زمین وجود دارد یا خیر. در صورتی که فلز در زیر زمین وجود داشته باشد، سیگنال بازتابی قوی‌تر از سیگنال ارسالی خواهد بود.
 5. نمایش نتیجه: نتیجه تشخیص دستگاه به صورت صوتی و تصویری به کاربر نمایش داده می‌شود.

به طور کلی، فلزیاب پالسی به دلیل داشتن نرخ پالس بالا، قابلیت شناسایی فلزاتی را که با فرکانس پایین تری کار می‌کنند، ندارد. همچنین، این دستگاه به دلیل قابلیت شناسایی فلزات در شرایط خاصی مانند زیر آب و خاک‌های مختلف، در صنایع مختلفی از جمله صنایع معدنی، ساختمانی و حفاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

آموزش نحوه بالانس فلزیاب پالسی09196838263
09196838262
آموزش نحوه بالانس فلزیاب پالسی
فروش فلزیاب و طلایاب در کاوش طلا
۰۹۱۹۶۸۳۸۲۶۲
۰۹۱۹۶۸۳۸۲۶۳

نکات مهم هنگام کار با فلزیاب

 • تلفن همراه خود را دور کنید زیرا بر عملکرد فلزیاب پالسی تاثیرگذار است.
 • اشیائی مانند کلید یا سایر قطعات فلزی را از خود دور کنید.
 • در محیطی که کار می‌کنید بیشتر از یک دستگاه روشن نباشد.
 • در محیطی که کابل فشار قوی وجود دارد کاوش نکنید.
 • از دیسک های ضد آب استفاده کنید.

 

 

مزایای فلزیاب پالسی

 • قدرت بالای شناسایی فلزات در عمق‌های بالا
 • قابلیت شناسایی فلزات با تراکم بالا
 • قابلیت شناسایی فلزات بزرگ
 • قابلیت کار در شرایط سخت و آب و هوای نامساعد
 • قابلیت شناسایی فلزات در خاک‌های معدنی و زمین‌های پر از شن و ماسه

 

معایب

 • قابلیت تشخیص انواع فلزات محدودتر نسبت به فلزیاب ترددی و فلزیاب فرکانسی
 • نیاز به زمان بیشتر برای تنظیم دستگاه قبل از شروع به کار
 • حساسیت به نویزهای الکترومغناطیسی به عنوان مثال از تجهیزات معدنی و برقی در نزدیکی

بالانس دستگاه به چه معناست؟

بالانس زمین تنظیماتی است که انجام آن باعث افزایش عمق کاوش در زمین های معدنی می شود. زمین های معدنی دارای نمک، ذرات آهن است. مقدار این مواد به جغرافیای منطقه، شرایط فعالیت های انسانی در منطقه مورد نظر بستگی دارد.

این مواد معدنی به سیگنال های ساطع شده است. از فلزیاب پاسخی شبیه به فلز می‌دهند و با توجه به حجم بسیار زیاد زمین در مقایسه با هدف دفن شده. اثر این مواد موجود در خاک می‌تواند باعث پوشیده شدن اهداف کوچک فلزی شود و فلزیاب نتواند آنها را کشف کند. تاثیر این مواد روی فلزیاب های VLF بیشتر از انواع دیگر است.

 

آموزش نحوه بالانس فلزیاب پالسی09196838263
09196838262
آموزش نحوه بالانس فلزیاب پالسی
فروش فلزیاب و طلایاب در کاوش طلا
۰۹۱۹۶۸۳۸۲۶۲
۰۹۱۹۶۸۳۸۲۶۳

 

انواع بالانس دستگاه فلزیاب

انجام تنظیمات فلزیاب مربوط به بالانس زمین می‌تواند باعث کاهش این خطاها شود و دقت را در هنگام کاوش بالاتر ببرد و شما می‌توانید صداها را واضح بشنوید و سیگنال های مزاحم اختلالی در این کار ایجاد نمی‌کند.

دستگاه های گنج یاب حرفه ای معمولا دارای هر دو نوع بالانس اتوماتیک و دستی هستند، که اپراتور قادر به انتخا از بین آنهاست. فلزیاب های پالسی تنظیمات مربوط به بالانس زمین را ندارند، زیرا آنها بسیار کم تحت تاثیر مواد معدنی و رسانای خاک قرار می‌گیرند. به صورت کلی ۳ نوع بالانس زمین وجود دارد:

 1. بالانس دستی زمین (Manual Ground Balance)
 2. بالانس اتوماتیک (Automatic Ground Balance)
 3. بالانس زمین پیوسته (Tracking Ground Balance)

بالانس فلزیاب پالسی

نحوه بالانس فلزیاب های پالسی ساده است، کافی است لوپ فلزیاب را در هوا نگه دارید و یکبار بالانس را بزنید. حال لوپ را روی زمین قرار دهید و ولوم حساسیت را در وضعیتی قرار دهید تا دیگر صدای بوقی نشنوید. حال دکمه بالانس رو فشار دهید و لوپ را با فاصله ۵ تا ۱۰ سانتی از زمین نگه دارید.

توجه داشته باشید گونه خاک در ایران به قدری زیاد است که باید به صورت طبیعی تقریبا هر ۱۰ متر دستگاه را مجدد بالانس کنید، تا بتونید با ثبات کامل به کاوش بپردازید و اهداف اصلی را از دست ندهید.

 

ارتفاع بالانس در فلزیاب های پالسی

در اکثر دستگاه های پالسی بالانس به این حالت است، که در ارتفاع ۵-۶ سانتی از سطح زمین بالانس انجام می شود، که در ارتفاع ۱۰ سانتی متری هم شروع به جستجو می شود. البته برای همه دستگاه ها این گونه نیست مثلا بعضی دستگاه ها وجود دارند بالانس آنها به شکل خاص است. یعنی لوپ را به صورت مداوم بالا و پایین ببریم تا دستگاه بتواند خودش را با خاک و محیط بالانس کند. از فاصله ۱۰ سانتی متری وسط زمین شروع به جستجو کنیم، بعضی مکان ها نیاز است در ۱۰ سانتی بالانس کنیم و ۲۰ سانت بالاتر ببریم.

نکات مهم درباره عمق فلزیاب پالسی

با روشن شدن دستگاه و آغاز کاوش، فلزیاب سیگنال هایی را ارسال می کند. در صورت بر خورد آن ها با اجسام فلزی به دلیل میدان مغناطیسی که در تمام فلزات وجود دارد دستگاه سیگنال های برگشتی را دریافت می کند. بعد از دریافت سیگنال های برگشتی دستگاه فلزیاب اختلاف طول سیگنال های برگشتی را محاسبه کرده است. سپس مقدار عمق فلز را با توجه به صوتی یا تصویری بودن دستگاه به شما نشان می دهد.

درصوتی که فلزیاب دارای سیستم صوتی و آنتنی باشد مقدار عمق زنی با چرخش حرکت آنتن توسط دستگاه مشخص می شود. اپراتور از این طریق متوجه فاصله فلز از سطح زمین خواهد شد. این مورد در حفاری هایی که عمق زیادی دارد بیشتر اتفاق می افتد.

یکی از عوامل تاثیر گذار بر عمق زنی فلزیاب های پالسی و سایر فلزیاب ها کویل یا لوپ هایی است که برای دستگاه به کار می‌برید. در واقع کویل فلزیاب هرچقدر بزرگتر باشد، عمق کاوش آن نیز بیشتر خواهد شد. ولی هرچقدر لوپ فلزیاب بزرگتر شود، اجسام ریز تر را نمی تواند شناسایی کند. مثلا شما با لوپ بزرگ ۱ در ۱ نمی توانید یک انگشتر را پیدا کنید زیرا لوپ بزرگ برای اجسام بزرگ در اعماق بالاتر است.

 

آموزش نحوه بالانس فلزیاب پالسی09196838263
09196838262
آموزش نحوه بالانس فلزیاب پالسی
فروش فلزیاب و طلایاب در کاوش طلا
۰۹۱۹۶۸۳۸۲۶۲
۰۹۱۹۶۸۳۸۲۶۳

 

در آخر توصیه ما برای شما در عزیزان این است که حتما از شرکت های معتبر خرید کنید تا ازخدمات پس از فروش و گارانتی بهره ببرید یکی از بزرگترین و قدیمی ترین شرکت فروش فلزیاب شرکت آسیا مدرن است که دارای ۲۰سال سابقه فروش میباشداز خصوصیات این شرکت میتوان به دفتر و جای ثابت،زمین تست،خدمات پس از فروش و گارانتی معتبر اشاره کرد. برای اطلاع از قیمت فلزیاب و یا دستگاه های دیگر میتوانید به صفحه ما مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر راجب دستگاه و شرایط خرید به سایت آسیا مدرن مراجعه کنید

 

 

درباره‌ی kavoshtala

همچنین ببینید

خرید فاصله یاب مدل نوکتاپالس دایو Nokta PulseDive

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
Call Now Button